SosyalBilgiDepoAnasayfaTakvimGaleriSSSAramaGiriş yapKayıt Ol
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» 2009-2010 YILI 8. SINIFLAR T.C. İNKILAP TARİHİ DERSİ BEP YILLIK PLANI
C.tesi 10 Kas. 2012, 12:07 tarafından atk111

» CUMA NAMAZI NASIL KILDIRILIR?
Paz 04 Eyl. 2011, 12:02 tarafından SBÖ

» liquid fish oil benefits
Salı 02 Ağus. 2011, 10:39 tarafından Misafir

» LALE, ALLAH'I SİMGELER NİÇİN?
Ptsi 04 Tem. 2011, 09:25 tarafından SBÖ

» SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİN KADROYA GEÇİŞİ İÇİN İLGİLİ DİLEKÇE BURDA!
Salı 07 Haz. 2011, 06:25 tarafından SBÖ

» MÜFETTİŞLERİN İSTEDİĞİ ŞÖK TOPLANTISI TUTANAĞI ÇİZELGESİ 2009-2010
Çarş. 18 Mayıs 2011, 18:58 tarafından 06fatih06

» KAN TAHLİLİ YAPTIRDINIZ YORUMLAMASINI İSTİYORSUNUZ? BUYRUN!
Perş. 10 Mart 2011, 15:19 tarafından SBÖ

» OSMANLI PADİŞAHLARININ KABİRLERİNİN HANGİSİ, HANGİ İLİMİZDE Mİ?
C.tesi 05 Mart 2011, 15:51 tarafından SBÖ

» HZ. MUHAMMED (SAV) HAYATI - KRONOLOJİK OLARAK -
Salı 15 Şub. 2011, 00:19 tarafından SBÖ

» HZ. PEYGAMBERİMİZ DOĞDUĞUNDA MEYDANA GELEN MUCİZELER!
Salı 15 Şub. 2011, 00:05 tarafından SBÖ

» TÜRKLERDE VE OSMANLIDA ARMA GELENEĞİ
C.tesi 22 Ocak 2011, 12:22 tarafından merien

» YİNE DİZİ YOLUYLA TARİHİMİZE SALDIRI!-MUHTEŞEM YÜZYIL
Paz 09 Ocak 2011, 11:52 tarafından SBÖ

» ANADOLU LİSELERİNE ÖĞRETMEN ALIMI - 2010
Cuma 24 Ara. 2010, 13:25 tarafından SBÖ

» Coğrafya 9.Sınıf Harita Bilgisi-Sunular
Salı 02 Kas. 2010, 10:16 tarafından SBÖ

» sana geliyorum mevlana
Ptsi 25 Ekim 2010, 16:20 tarafından büşraavcıoğlu

» ÖĞRETMEN NOT DEFTERİ RESMEN KALDIRILDI!
Perş. 07 Ekim 2010, 08:10 tarafından SBÖ

» OKULLARIMIZDA OLMASI GEREKEN GÖRGÜ KURALLARINDAN BAZISI!
C.tesi 18 Eyl. 2010, 06:51 tarafından SBÖ

» MEMURLARA VERİLEN ÇOK ÖNEMLİ 58 SOSYAL HAK!
Ptsi 13 Eyl. 2010, 08:50 tarafından SBÖ

» OY KULLANMA KLAVUZU - RESİMLİ ANLATIMI
C.tesi 11 Eyl. 2010, 08:17 tarafından SBÖ

» MADDE MADDE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ - 2010
Çarş. 08 Eyl. 2010, 15:16 tarafından SBÖ

Seçme Makaleler

Paylaş | 
 

 MADDE MADDE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ - 2010

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
SBÖ
Site Emektarı
avatar

Nerelisiniz? : Sivas+Trabzon
Erkek
Kayıt tarihi : 30/09/07
Mesaj Sayısı : 2147
Puanlar : 12788

MesajKonu: MADDE MADDE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ - 2010   Çarş. 08 Eyl. 2010, 15:16

Madde Madde Anayasa Değişikliği
Referandumda ‘evet’ çıkması halinde Türkiye sendikal haklardan kadın ve çocuk haklarına kadar daha özgür bir ülke olacak. Referandumda ‘evet’ çıkması halinde Türkiye sendikal haklardan kadın ve çocuk
haklarına kadar daha özgür bir ülke olacak. Şehit yakınları, gaziler ve engelliler insan onuruna yakışır bir hayat yaşayacak Anayasa değişiklik paketiyle Türkiye asker ve yüksek yargı vesayetinden kurtulacak. HSYK ve YAŞ’ın hukuksuz uygulamaları yargıya taşınabilecek. Devlet dairelerinde kötü muamele ve fişleme son bulacak.

Anayasa madde 10: Kadınlar, şehit yakınları, gaziler ve engelliler yeni haklara kavuşacak Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir. Bu amaçla alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı olarak yorumlanamaz. çocuklar yaşlılar özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.
Bu maddeyle kadınlar, şehit ve gaziler, çocuklar yeni haklara sahip olacak. Anayasa paketi kadınlara, engellilere, çocuklara, şehit ailelerine daha, iş hayatı eğitim ve sosyal haklarda yeni imkanlar sağlayacak.
Paketle “pozitif ayrımcılık” hukuk sistemine dahil ediliyor.
• Pozitif ayrımcılıktan en fazla nüfusun yarısını oluşturan kadınlar yararlanacak. İş hayatından siyasete, aile hayatından eğitime kadar her alanda kadınlara yeni fırsatlar getirilecek. Kadınların istihdamı Avrupa
standartlarına yükseltilecek.
• Engelli vatandaşlar için yeni düzenlemeler yapılabilecek. Örneğin eğitim kurumlarında engelli kontenjan ayırılacak.
• Çocuklar la şehit aileleri ve gazilere ilave maaş ve sosyal haklar getirilecek.

Anayasa madde 41: Çocuk istismarı anayasal suç olacak
• Devlet, çocuk istismarı, cinsellik ve şiddete karşı çocukları koruyucu tedbirleri alır.” Çocuk
istismarı yetişkinin çocuğa fiziksel ya da psikolojik kötü muamelesidir. Çocuk istismarı çocuğun fiziksel, ruhsal, cinsel ya da sosyal açılardan zarar görmesine neden olur. Çocuk bakımında anne - babanın sorumludur. Anne baba sorumluluklarını yerine getirmezse devlet sorumluluğu almalıdır. Bu değişiklikle gerektiğinde çocuğun devlet koruması altına alınabilmesi sağlanıyor çeşitli nedenlerle aile korumasından mahkum kalan çocuklar güvence altına alınıyor.
• Çocuğun ailesi tarafından satılması, fahişeliğe zorlanması, cinsel istismara maruz bırakılması, organlarının zorla alınması ya da satılması, zorla çalıştırılması gibi sakıncalı durumlarda ailesinden uzaklaştırılmasına karar verilebilecek. Paket bu tedbirin alınması için anayasal dayanak getiriyor.
Geçici Madde 15: 12 Eylül Cuntası yargı önüne çıkarılacak 12 Eylül yargı bağışıklıkları “Çıkarılan 12 Eylül 1980 tarihinden, ilk genel seçimler sonucu toplanacak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Başkanlık Divanı’nı oluşturuncaya kadar geçecek süre içinde, yasama ve yürütme yetkilerini Türk milleti adına kullanan, 2356 sayılı Kanunla kurulu Millî Güvenlik Konseyi’nin, bu Konseyin yönetimi döneminde kurulmuş hükümetlerin, 2485 sayılı Kurucu Meclis Hakkında Kanunla görev ifa eden Danışma Meclisi’nin her türlü karar ve tasarruflarından dolayı haklarında cezaî, malî veya hukukî sorumluluk iddiası ileri sürülemez ve bu maksatla herhangi bir yargı merciine başvurulamaz. Bu karar ve tasarrufların idarece veya yetkili kılınmış organ, merci ve görevlilerce uygulanmasından dolayı, karar alanlar, tasarrufta bulunanlar ve uygulayanlar hakkında da yukarıdaki fıkra hükümleri uygulanır.” 12 Eylül darbecileri yargılanıyor Düzenlemeyle 12 Eylül darbecilernin kendilerini korumak için getirdikleri dokunulmazlık zırhı kalkıyor. Cumhuriyet tarihinde ilk defa darbecilerin hesap vermesinin yolu açılıyor. Artık darbecilerden, halka karşı işledikleri suçların hesabı sorulabilecek. Mağdur edilen milyonlarca vatandaşın hakkını ararayabilmesinin yolu açılacak. Bundan sonra darbe yapmak isteyen
cuntacılar bu suçu işlemeyi kolay kolay göze alamayacak.

Anayasa madde 84: Yargı siyasi yasak getiremeyecek
• Milletvekilliğinin düşmesi Çıkarılan ifade Partisinin temelli kapatılmasına sebep olan milletvekilinin milletvekilliği sona erer. TBMM Başkanlığı bu kararın gereğini derhal yerine getirir.” Bu düzenlemeyle temsil hakkına güvence geliyor. Vatandaşın kendisini temsil etmek üzere seçip meclise gönderdiği milletvekilleri partileri kapatılsa dahi milletvekilliği sıfatını kaybetmeyecek
• Böylece Anayasa Mahkemesi milletin yerine geçemeyecek, milletin verdiği temsil yetkisini engellemeyecek. Siyasetin üzerindeki yargı vesayeti hafifleyecek.

Anayasa madde 166: Ekonomik kararlar birlikte alınacak
Ekonomik ve Sosyal Konsey Eklenen ifade: “Ekonomik ve sosyal politikaların oluşturulmasında hükümete istişarî nitelikte görüş bildirmek amacıyla Ekonomik ve Sosyal Konsey kurulur. Ekonomik ve Sosyal Konsey’in kuruluş ve işleyişi kanunla düzenlenir.” Ekonomik ve sosyal konsey Anayasa’ya giriyor 2001 yılında kurulan Ekonomik ve Sosyal Konsey anayasal bir güvenceye kavuşuyor ve işler hale getiriliyor. Sosyal ve ekonomik politikaların belirlenmesinde hükümet tek belirleyici olmaktan çıkıyor. Bürokratlar, sendikalar, meslek kuruluşları ve iş adamları ile birlikte bu politikalar belirleniyor. Artık bu konsey hükümetin emrinde bir kuruluş olarak çalışamıyor.

Anayasa madde 146. ve 147: Anayasa Mahkemesi demokratikleşecek TBMM iki üyeyi Sayıştay Genel Kurulu’nun kendi başkan ve üyeleri arasından, bir üyeyi ise baro başkanlarının gösterecekleri üç aday içinden yapacağı gizli oylamayla seçer. Cumhurbaşkanı; üç üyeyi Yargıtay, iki üyeyi Danıştay, bir üyeyi Askerî Yargıtay, bir üyeyi Askerî Yüksek İdare Mahkemesi genel kurullarınca kendi başkan ve üyeleri arasından gösterecekleri üçer aday içinden; en az ikisi hukukçu olmak üzere üç üyeyi YÖK’ten dört üyeyi üst kademe yöneticileri, serbest avukatlar, birinci sınıf hâkim ve savcılar ile en az beşyıl raportörlük yapmış Anayasa Mahkemesi raportörleri arasından seçer...” 147. madde şu şekle getiriliyor Anayasa Mahkemesi üyeleri oniki yıl için seçilirler. Bir kimse iki defa AnayasaMahkemesi üyesi seçilemez. Anayasa Mahkemesi üyeleri altmışbeş yaşını doldurunca emekliye ayrılırlar. Zorunlu emeklilik yaşından önce görev süresi dolan üyelerin başka bir görevde çalışmaları ve özlük işleri kanunla düzenlenir...” Düzenlemeyle öteki demokrasilerde olyduğu gibi Anayasa Mahkemesi üyelerinin belirlenmesinde yasama organı da rol oynayacak. Anayasa Mahkemesi, üyeleri bürokrasinin gösterdiği adaylar arasından yürütme tarafından belirleniyor. Değişiklikle bu uygulama değişecek. Anayasa mahkemesi’nin üye sayısı arttırılarak farklı kanallardan gelen yargıçların görev yaptığı, dolayısıyla da daha isabetli kararlar verebilecek bir mahkeme yapısı ortaya çıkacak.

Anayasa madde 20: Hiçbir kurum fişleme yapamayacak
• Herkes kişisel verilerinin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Bu hak; kişinin kişisel veriler hakkında bilgilendirilme, bu verilere erişme, bunların düzeltilmesini veya silinmesini talep isteme ve amaçlarına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeyi de kapsar. Kişisel veriler, ancak kanunda öngörülen hallerde veya kişinin açık rızasıyla elde edilebilir Bu maddeyle fişleme devri bitecek ve özel hayatımızın gizliliği garanti altına alınacak Herkes kendisiyle ilgili bilgileri öğrenme, itiraz etme ve düzeltme hakkına sahip olacak. Etnik kökenimiz, din, mezhep ve inancımız, sağlığımız, cinsel hayatımız, siyasal görüşlerimiz gibi özel bilgilerimizin yasalarla korunacak. Telefon numaralarımız ve kimlik bilgilerimiz bis istemeden başkalarının eline geçmeyecek. Hiç bir kurum kimseyi fişleyemeyecek, özel bilgiler gizli olacak.
• Bu bilgilerin doğruluğu ve korunduğu kontrol edilebilecek
• Herkes kendisi ile ilgili bilgilerin nerede kullanıldığını öğrenebilecek.

Anayasa madde 23: Seyahat hürriyeti engellenemeyecek Yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hâkim kararına bağlı olarak sınırlanabilir.” Türkiye’de vergi borcu olan üçyüz binin üzerinde kişi yurt dışına çıkamıyor. Üstelik bu engel bir mahkeme kararı olmaksızın idare tarafından uygulanıyor. Oysa kimsenin temel hak ve hürriyetleri mahkeme kararı olmadan sınırlanamaz
• Vergi borçlusuna yurt dışına çıkma yasağı getirmek için bir hak ihlalidir. Çünkü işleri kötüye giden herkesvergi borçlusu olabilir. Örneğin ticaretle uğraşan birisine bunu yapmak, onun borçlarını ödemesini sağlayacak iş bağlantılarını kurmasını engellemek demektir
• Vergi borçlularının yurt dışına çıkmalarını engelleyen kurallar AHİM de gündeme getirilmiş ve mahkeme Bulgaristan’la ilgili bir kararında bu engellemeyi insan haklarına aykırı bulmuştur.

Anayasa madde 74: Kötü muameleyi şikayet hakkı olacak Herkes, bilgi edinme ve kamu denetçisine başvurma hakkına sahiptir. TBMM Başkanlığı’na bağlı olarak kurulan Kamu Denetçiliği Kurumu idarenin işleyişiyle ilgili şikâyetleri inceler. Bu düzenlemeyle devlet dairelerindeki yaşadığımız tüm sorunları aktarabileceğimiz yeni bir hak arama yolu geliyor. Kamu denetçisi halkın avukatı olarak hareket edecek. İdare ile ilgili şikayeti olan herkes Kamu Denetçisi’ne başvuru hakkına sahip olacak.
• Kamu denetçisi
• Kişi hak ve hürriyetlerini savunur.
• Vatandaşı devlet dairelerindeki uygulamalarla ilgili şikayetleri inceleyecek.

Anayasa madde 51, 53, 54 ve 128: Memurlar toplu sözleşme yapabilecek
• Eklenen ifadeler “Memurlar ve diğer kamu görevlileri, toplu sözleşme yapma hakkına sahiptirler. Toplu sözleşmede uyuşmazlık çıkması halinde taraflar Uzlaştırma Kurulu’na başvurabilir. UK kararları kesindir ve toplu sözleşme hükmündedir. Bu düzenlemeyle sendikal haklar genişliyor. Demokrasilerde toplu iş sözleşmesi sendikal hürriyetin ayrılmaz bir parçasıdır. AHİM de Türkiye’yi bu eksiklik nedeniyle geçmişte mahkum etmişti. Değişiklik kabul edilirse, memurlar da toplu sözleşme hakkı verilecek.
• Çalışanlara birden fazla sendikaya üye olma hakkı getirilecek.
• Memurlar ile diğer çalışanlar arasında eşitsizlik kalkacak ve memurlar daha iyi yaşam standartlarına kavuşacak
• Grev sırasında işyerinde oluşacak zararları sendikaya yüklenmeycek
• Darbe ürünü olan yasak kalkacak, dayanışma amaçlı grev serbest hale gelecek

Anayasa madde 159: Yüksek yargı vesayetine son verilecek
HSYK’nın yapısı Değiştirilen ifadeler “HSYK yirmiiki asıl ve oniki yedek üyeden oluşur; üç daire halinde çalışır. Kurulun Başkanı Adalet Bakanıdır. Adalet Bakanlığı Müsteşarı Kurulun tabiî üyesidir. Kurulun, dört asıl üyesi, hukukçu öğretim üyeleri, üst kademe yöneticileri ile avukatlar arasından Cumhurbaşkanınca, üç asıl ve üç yedek üyesi Yargıtay üyeleri arasından Yargıtay Genel Kurulunca, iki asıl ve iki yedek üyesi Danıştay üyeleri arasından Danıştay Genel Kurulunca, bir asıl ve bir yedek üyesi Türkiye Adalet Akademisi Genel Kurulunca kendi üyeleri arasından, yedi asıl ve dört yedek üyesi birinci sınıf adlî yargı hâkim ve savcıları arasından adlî yargı hâkim ve savcılarınca, üç asıl ve iki yedek üyesi birinci sınıf olup idarî yargı hâkim ve savcıları arasından idarî yargı hâkim ve savcılarınca, dört yıl için seçilir. Süresi biten üyeler yeniden seçilebilir...”
HSYK’nın yapısı demokratikleştiriliyor. Düzenlemeyle Hakimler ve Savcılar Yüksek kurulu’nun taraflı kararlarına kaynaklık eden yapısı değiştiriliyor. Yüksek yargının dar bir kurumsal zeminde birbirini belirleyen yapısı, yerini geniş bir demokratik temsile dayanan bir yapıya bırakıyor. Artık sadece Danıştay ve Yargıtay üst yargıçlarının HSYK’yı belirlediği, HSYK’nın da onları belirlediği yapı değişiyor. Yargıçlar da kendileriyle ilgili kararlar alan kurulun yapısını belirlemede seçim hakkı veriliyor. Yargıçların tabanı HSYK’da temsil ediliyor ve böylece kurul daha demokratik temsili hale getiriliyor. Hakimlerin aldıkları disiplin cezalarına karşı yargı yolu açılıyo. Böylece hakim teminatını ciddi biçimde zedeleyen mevcut uygulamalara son veriliyor.
Anayasa madde 125, 129: TSK hukuksuz meslekten ihraç yapamayacak
• Yargı kısıtlarının kaldırılması Değiştirilen ve eklenen ifadeler “Ancak, Yüksek Askerî Şûra’nın her türlü ilişik kesme kararlarına karşı yargı yolu açıktır. Yargı yetkisi, idarî eylem ve işlemlerin hukuka uygunluğunun denetimi ile sınırlı olup, hiçbir surette yerindelik denetimi şeklinde kullanılamaz. Disiplin kararları yargı denetimi dışında bırakılamaz.
Yaş kararları yargı denetimine açılıyor Mevcut anayasa her maddesinde darbe döneminde yapılmış olmanın izlerini taşıyor. Vatandaşın kendisi hakkında idari kararlarla karşı yargıya başvuru hakkını ordadan kaldıran bu maddeler darbe izlerinden biri.. YAŞ kararlarına karşı yargı yolu açılıyor. Artık askeri personel özel hayatı, düşünceleri ve inançları yüzünden ordudan atıldığında mahkemeye gidebilecek. Yakın geçmişte onlarca askeri personel haksız yere mesleğinden uzaklaştırılmış, ancak bu haksızlığı yargı organına taşıyamamıştı Disiplin kovuşturmasında güvence: kamu görevlilerine ve öğrencilere keyfi ceza dönemi sona eriyor Artık uyarma ve kınama cezaları da dahil bütün disiplin cezaları yargı denetimine dahil ediliyor.
Anayasa madde 156. ve 157. : Askeri yargıda emir komuta son bulacak
• 156. maddenin son fıkrasında değiştirilen ifade “Askerî Yargıtay’ın kuruluşu, işleyişi, mensuplarının disiplin ve özlük işleri mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı esaslarına göre kanunla düzenlenir.”
* 157. maddenin son fıkrasında değiştirilen ifade “Askerî Yüksek İdare Mahkemesi’nin kuruluşu, işleyişi, yargılama usulleri,mensuplarının disiplin ve özlük işleri mahkemelerin bağımsızlığı ve hâkimlik teminatı esaslarına göre kanunla düzenlenir.” Yeni düzenlemeyle askeri yargıda emir komuta zinciri kırılıyor. Değişiklikle, askeri adli, ve idari yargıda yer alan bütün hakim ve savcıların bağmsızca karar verebilmeleri için anayasal bir güvence getirilmiş oluyor.

Anayasanın 148. maddesi şu şekle getiriliyor: Genelkurmay Başkanları da Yüce Divan’da yargılanacak Yüce Divan kararlarına karşı yeniden inceleme başvurusu yapılabilir. Genel Kurulun yeniden inceleme sonucunda verdiği kararlar kesindir.” “Genelkurmay Başkanı, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanları ile Jandarma Genel Komutanı da görevleriyle ilgili suçlardan dolayı Yüce Divanda yargılanırlar.” “Herkes, Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından, ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurabilir. Başvuruda bulunabilmek için olağan kanun yollarının tüketilmiş olması şarttır. Bireysel başvuruda, kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlarda inceleme yapılamaz. Bireysel başvuruya ilişkin usul ve esaslar kanunla düzenlenir.” Yeni düzenlemeyle mevcut anayasada hiçbir durumda yargılanamayan TBMM Başkanı, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları da Yüce Divan’da yargılanabilcek Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru hakkı getiriliyor.

_________________
Bütün kitaplar tek bir KİTAB'ı anlamak için OKUNUR!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://vadii.yetkin-forum.com
 
MADDE MADDE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ - 2010
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» FEN - ANADOLU - DÜZ LİSE ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANLARI 2009-2010

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: GİRİŞ :: HABER ARŞİVİ-
Buraya geçin: