Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SosyalBilgiDepoAnasayfaGaleriLatest imagesAramaGiriş yapKayıt Ol
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» 2009-2010 YILI 8. SINIFLAR T.C. İNKILAP TARİHİ DERSİ BEP YILLIK PLANI
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeC.tesi 10 Kas. 2012, 12:07 tarafından atk111

» CUMA NAMAZI NASIL KILDIRILIR?
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimePaz 04 Eyl. 2011, 12:02 tarafından SBÖ

» liquid fish oil benefits
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeSalı 02 Ağus. 2011, 10:39 tarafından Misafir

» LALE, ALLAH'I SİMGELER NİÇİN?
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimePtsi 04 Tem. 2011, 09:25 tarafından SBÖ

» SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİN KADROYA GEÇİŞİ İÇİN İLGİLİ DİLEKÇE BURDA!
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeSalı 07 Haz. 2011, 06:25 tarafından SBÖ

» MÜFETTİŞLERİN İSTEDİĞİ ŞÖK TOPLANTISI TUTANAĞI ÇİZELGESİ 2009-2010
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeÇarş. 18 Mayıs 2011, 18:58 tarafından 06fatih06

» KAN TAHLİLİ YAPTIRDINIZ YORUMLAMASINI İSTİYORSUNUZ? BUYRUN!
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimePerş. 10 Mart 2011, 15:19 tarafından SBÖ

» OSMANLI PADİŞAHLARININ KABİRLERİNİN HANGİSİ, HANGİ İLİMİZDE Mİ?
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeC.tesi 05 Mart 2011, 15:51 tarafından SBÖ

» HZ. MUHAMMED (SAV) HAYATI - KRONOLOJİK OLARAK -
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeSalı 15 Şub. 2011, 00:19 tarafından SBÖ

» HZ. PEYGAMBERİMİZ DOĞDUĞUNDA MEYDANA GELEN MUCİZELER!
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeSalı 15 Şub. 2011, 00:05 tarafından SBÖ

» TÜRKLERDE VE OSMANLIDA ARMA GELENEĞİ
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeC.tesi 22 Ocak 2011, 12:22 tarafından merien

» YİNE DİZİ YOLUYLA TARİHİMİZE SALDIRI!-MUHTEŞEM YÜZYIL
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimePaz 09 Ocak 2011, 11:52 tarafından SBÖ

» ANADOLU LİSELERİNE ÖĞRETMEN ALIMI - 2010
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeCuma 24 Ara. 2010, 13:25 tarafından SBÖ

» Coğrafya 9.Sınıf Harita Bilgisi-Sunular
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeSalı 02 Kas. 2010, 10:16 tarafından SBÖ

» sana geliyorum mevlana
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimePtsi 25 Ekim 2010, 16:20 tarafından büşraavcıoğlu

» ÖĞRETMEN NOT DEFTERİ RESMEN KALDIRILDI!
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimePerş. 07 Ekim 2010, 08:10 tarafından SBÖ

» OKULLARIMIZDA OLMASI GEREKEN GÖRGÜ KURALLARINDAN BAZISI!
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeC.tesi 18 Eyl. 2010, 06:51 tarafından SBÖ

» MEMURLARA VERİLEN ÇOK ÖNEMLİ 58 SOSYAL HAK!
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimePtsi 13 Eyl. 2010, 08:50 tarafından SBÖ

» OY KULLANMA KLAVUZU - RESİMLİ ANLATIMI
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeC.tesi 11 Eyl. 2010, 08:17 tarafından SBÖ

» MADDE MADDE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ - 2010
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeÇarş. 08 Eyl. 2010, 15:16 tarafından SBÖ

Seçme Makaleler
Galeri
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Empty

DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ!

YazarMesaj
SBÖ
Site Emektarı
SBÖ

Nerelisiniz? : Sivas+Trabzon
Erkek
Puanlar : 18749

DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Empty
MesajKonu: DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ!   DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Icon_minitimeCuma 29 Şub. 2008, 15:18

Milli Eğitim Bakanlığı, ilköğretimden sonra ortaöğretim müfredatını da yeniliyor. Derslerin işlenmesinde bazı türkülerden de faydalanılacak. Müfredata 60'dan fazla türkü girerken, bu türküler MEB'in internet sitesine de konacak.

Buna göre derslere göre seçilmiş türkülerim:
DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ! Ova_va10

Coğrafya;

Ovalar:Vardar Ovası; Kekliği düz ovada avlayalım; Ovalar ovalar engin ovalar

Yaylalar:Dilo dilo yaylalar; Yayla yollarında göç katar katar; Yayladan gelirem yüküm eriktir

Akarsular: Ben bir göçmen kızı gördüm Tuna boyunda; Ağasar dereleri, Ordu'nun dereleri, Dere geliyor dere; Şu Fırat'ın suyu akar derindir

Dağlar: Bingöl dört dağ içinde; Dağlar dağladı beni; Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır; Urfa'nın etrafı dumanlı dağlar

ülkeler: Vardım Hint Eline kumaş getirdim; Ben giderim Batum'a; Giderem Van'a doğru, Yolum İran'a doğru

İller:Vanlıyam şanlıyam, kılıcı kanlıyam; Hey onbeşli onbeşli, Tokat yolları taşlı; Adana'nın yolları taştan; Ankara'da yedim taze meyvayı; Bitlis'te beş minare; Oy Trabzon Trabzon; Bingöl dört dağ içinde.

Tarih;
Nemrudun kızı; Genç Osman, Estergon Kalesi, Yemen Türküsü

Milli Güvenlik
Şu kışlanın kapısına; Asker yolu beklerim; Ocak başı, düz başı, ben istemem yüzbaşı, olursa paşa olsun, dosta düşmana karşı; Urfa'ya paşa geldi; Karşıki dağlar cenderme; Allah nasip eylesin omuzu tüfekliye;

Sağlık
Hastane önünde incir ağacı; Hey gidi Cerrahpaşa; El çek tabip el çek benim yaramdan; Bahçelerde mor meni, verem ettin sen beni; Yumma gözün kör gibi; Unutursun Mihribanım, Doktor civanım.

Diyet;
Zeytinyağlı yiyemem; Bu bir rıza lokmasıdır, yiyemezsin demedim mi?; Oy tombulum tombulum!;

Mimari-Dekorasyon
Yüksek yüksek tepelere ev kurmasınlar; Yeni hamamın üstüyem; Mektebin bacaları; Odam kireç tutmuyor; Odana serdim halı; Ufacık penceresi; Ufacık taşınan bina yapılmaz; Eyvanda yatan oğlan, Karşıda Kürt evleri (Emmoğlu)

Biyoloji;
Allı durnam; Aman avcı vurma beni; Arap atı gibi sallar başını; Denizli'nin horozları; Mor koyun meler gelir; Bahçede gül ağacı; Madımak; Bağa girdim bağ budanmış; Arpa buğday çeç olur; Aman karpuz kestim, yiyen yok; Bir dalda iki kiraz; Aşşahtan gelirem yüküm eriktir; Bahçası var, bağı var, ayvası var, narı var; Antalya'nın mor üzümü, Ceviz oynamaya mı gelsin odama; Bastım da kırıldı iğdenin dalı

Astronomi;
Şu uzun gecenin gecesi olsam; Geceler yarim oldu; Aya bak, yıldıza bak; Ay doğar aşar gider, kızlar Maraş'a gider; Sarı Yıldız; Ay bulutta bulutta, mendilim kaldı dutta; Akşam olur karanlığa dalarsın; Seher vakti çaldım yarin kapısın;

Meteoroloji;
Zalım poyraz gıcım gıcım gıcılar; Zemheri sözlüm; Yağma yağmur; Yazımı kışa çevirdin; üsküdar'a gideriken aldı da bir yağmur; Sen yağmur ol, ben bulut, Maçka'da buluşalım; Pencereden kar geliyor.

Giyim-kuşam;
Ayağında kundura; Ben melamet hırkasını kendim giydim eynime; Başındaki puşu mudur, Diyarbekir işi midir? Başındaki yazmayı da sarıya mı boyadın?; Ay saçı burma; Altın yüzüğüm kırıldı; Altın yüzük hoş bilezik; Oğlanın adı ömer, belimi sıktı kemer, benim ince belime, yakışır gümüş kemer; Zülüf dökülmüş yüze; Yemenimin yeşili; Beyaz giyme toz olur, siyah geyme söz olur; Ağlama yar ağlama, mavi yazma bağlama; Oyalı da yazma başında

Din Bilgisi;
Uyan uyan sabah oldu, namazını kıl Fadimem; Zannettim Cennet'e girdim; Yarim beyaz azye giymiş, Cuma Namazından gelir; Dediler ki nazlı yarin pek hasta, başında okuyan hocası olsam; Yetiş Ya Muhammed;

Trafik;
Yallah şoför yallah; Şoför Nebahat abla

Sosyoloji;
Yarim İstanbul'u mesken mi tuttun?; Bir ayrılık, bir yoksulluk, bir ölüm; Anamdan doğalı yüzüm gülmedi; Yorgun demokrat; Gurbette ömrüm geçecek.
https://vadii.yetkin-forum.com

DERSLERDE DİNLETİLECEK TÜRKÜLERİMİZ!
1 sayfadaki 1 sayfası