Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SosyalBilgiDepoAnasayfaGaleriLatest imagesAramaGiriş yapKayıt Ol
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» 2009-2010 YILI 8. SINIFLAR T.C. İNKILAP TARİHİ DERSİ BEP YILLIK PLANI
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeC.tesi 10 Kas. 2012, 12:07 tarafından atk111

» CUMA NAMAZI NASIL KILDIRILIR?
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimePaz 04 Eyl. 2011, 12:02 tarafından SBÖ

» liquid fish oil benefits
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeSalı 02 Ağus. 2011, 10:39 tarafından Misafir

» LALE, ALLAH'I SİMGELER NİÇİN?
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimePtsi 04 Tem. 2011, 09:25 tarafından SBÖ

» SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİN KADROYA GEÇİŞİ İÇİN İLGİLİ DİLEKÇE BURDA!
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeSalı 07 Haz. 2011, 06:25 tarafından SBÖ

» MÜFETTİŞLERİN İSTEDİĞİ ŞÖK TOPLANTISI TUTANAĞI ÇİZELGESİ 2009-2010
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeÇarş. 18 Mayıs 2011, 18:58 tarafından 06fatih06

» KAN TAHLİLİ YAPTIRDINIZ YORUMLAMASINI İSTİYORSUNUZ? BUYRUN!
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimePerş. 10 Mart 2011, 15:19 tarafından SBÖ

» OSMANLI PADİŞAHLARININ KABİRLERİNİN HANGİSİ, HANGİ İLİMİZDE Mİ?
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeC.tesi 05 Mart 2011, 15:51 tarafından SBÖ

» HZ. MUHAMMED (SAV) HAYATI - KRONOLOJİK OLARAK -
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeSalı 15 Şub. 2011, 00:19 tarafından SBÖ

» HZ. PEYGAMBERİMİZ DOĞDUĞUNDA MEYDANA GELEN MUCİZELER!
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeSalı 15 Şub. 2011, 00:05 tarafından SBÖ

» TÜRKLERDE VE OSMANLIDA ARMA GELENEĞİ
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeC.tesi 22 Ocak 2011, 12:22 tarafından merien

» YİNE DİZİ YOLUYLA TARİHİMİZE SALDIRI!-MUHTEŞEM YÜZYIL
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimePaz 09 Ocak 2011, 11:52 tarafından SBÖ

» ANADOLU LİSELERİNE ÖĞRETMEN ALIMI - 2010
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeCuma 24 Ara. 2010, 13:25 tarafından SBÖ

» Coğrafya 9.Sınıf Harita Bilgisi-Sunular
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeSalı 02 Kas. 2010, 10:16 tarafından SBÖ

» sana geliyorum mevlana
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimePtsi 25 Ekim 2010, 16:20 tarafından büşraavcıoğlu

» ÖĞRETMEN NOT DEFTERİ RESMEN KALDIRILDI!
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimePerş. 07 Ekim 2010, 08:10 tarafından SBÖ

» OKULLARIMIZDA OLMASI GEREKEN GÖRGÜ KURALLARINDAN BAZISI!
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeC.tesi 18 Eyl. 2010, 06:51 tarafından SBÖ

» MEMURLARA VERİLEN ÇOK ÖNEMLİ 58 SOSYAL HAK!
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimePtsi 13 Eyl. 2010, 08:50 tarafından SBÖ

» OY KULLANMA KLAVUZU - RESİMLİ ANLATIMI
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeC.tesi 11 Eyl. 2010, 08:17 tarafından SBÖ

» MADDE MADDE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ - 2010
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimeÇarş. 08 Eyl. 2010, 15:16 tarafından SBÖ

Seçme Makaleler
Galeri
64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Empty

64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2

2 posters
YazarMesaj
SBÖ
Site Emektarı
SBÖ

Nerelisiniz? : Sivas+Trabzon
Erkek
Puanlar : 18818

MesajKonu: 64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2   64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimePtsi 29 Ekim 2007, 09:47

33- 2008 yılında OKS yapılacak mı?
2007–2008 Öğretim yılı sonunda OKS son kez uygulanacaktır.

34- Seviye Belirleme Sınavının OKS’den farkı nedir?
OKS; kazanma odaklı sınav olmasıyla öğrencinin genel başarısını ölçen yapıdan uzaklaşmıştır.

Seviye Belirleme Sınavı sürece ve çok yönlü başarı ölçmeye dayalı olduğu için öğrencinin genel başarısını ölçmektedir.

OKS; kazanma ya da kazanamama ikilemi arasında sıkışıp kaldığı için eğitsel nitelikleri ve sosyal etkileri açısından toplumda sıkıntı yaratmıştır.
Seviye Belirleme Sınavı sürece dayalı ölçme yaptığı için anlık ya da dönemsel başarılardan çok genel başarıları ölçmektedir. Bundan dolayı eğitsel nitelikleri daha kapsamlı olup sosyal etki açısından öğrenciyi yıpratmamaktadır.

35- Seviye Belirleme Sınavında özel yetenek liseleri için uygulama nasıl olacak?
Özel yetenek gerektiren liselere ( Spor ve Güzel Sanatlar Liseleri) öğrenci alımı halen uygulanan sistemdeki şekliyle devam edecektir.

36- Seviye Belirleme Sınavının ÖSS’ye katkısı olacak mı?
Öğrenciler, ortaöğretimden başlayarak bilinçli olarak yönlendirileceği için temel eğitimlerini almış, ön hazır oluşlarını tamamlamış olan bir öğrenci kitlesi ÖSS’de ve üniversite başarısında olumlu etkilerde bulunacaktır.

37- 6,7 ve 8inci sınıftan DPY-B sınavına giren öğrenciler 2008’de ayrıca DPY- B sınavına girecek mi?
İlköğretimin 6 ve 7inci sınıflarında okuyan ilköğretim öğrencilerinin Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı(DPY-B) Seviye Belirleme Sınavıyla birlikte, 8inci sınıfların Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ise OKS ile birlikte yapılacaktır.
Ancak; 5,9,10 ve 11inci sınıflarda okuyan öğrenciler ise 04 Mayıs 2008 tarihinde yapılacak olan Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavına isterlerse girecektir.

38- Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri nasıl yapılacak?
Ortaöğretim kurumlarına, yerleştirme işlemi Orta Öğretime Yerleştirme Puanına göre yapılacaktır. Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından 8inci sınıfın sonunda tercih başvuruları alınmak suretiyle, puan üstünlüğü esasına dayalı olarak önceden belirlenmiş kontenjanlara göre yerleştirme yapılacaktır.

39- 2008 yılında ilk kez Seviye Belirleme Sınavına girecek adayların 2009 yılında ortaöğretim kurumlarına yerleştirilmeleri nasıl olacak?
2008 yılında 7inci sınıfta eğitim gören öğrenciler 7 ve 8inci sınıf orta öğretime geçiş puanı ile yerleştirme işlemleri yapılacaktır.

40- 2008 ve 2009 yılında Seviye Belirleme Sınavına girecek olan adayların orta öğretime geçiş puanı hesaplaması hangi oranlarda olacaktır?
Orta öğretim geçiş puanlarının hesaplanmasında 7inci sınıf %40, 8inci sınıf %60 oranında hesaplamaya dâhil edilecektir.

41- Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler ve Öğretmen Liselerine yerleştirme nasıl yapılacak?
Fen Liseleri, Anadolu Liseleri, Sosyal Bilimler ve Öğretmen Liseleri; öğrencilerin Ortaöğretime Yerleştirme Puanı, Bakanlık tarafından belirlenen baraj düzeyini geçmiş olmaları şartı ve tercih sıralamalarına göre yapılacaktır.

42- Seviye Belirleme Sınavının başvuruları nasıl yapılacak?
Aday bankaya sınav ücretini yatırdıktan sonra e-okul sisteminde kayıtlı olduğu için otomatik olarak başvurusu yapılmış olacaktır.

43- Seviye Belirleme Sınavından ücret alınacak mı?
Seviye Belirleme Sınavında tüm öğrenciler için ücretli olacaktır. Sınav ücreti 10 YTL olarak belirlenmiştir.

44- Seviye Belirleme Sınavında 2828 kapsamındaki öğrencilerden de ücret alınacak mı?
2828 kapsamındaki öğrenciler Devlet korumasında Çocuk Esirgeme Kurumunda kalan öğrenciler olduğu için bunlardan ücret alınmayacaktır.

45- Seviye Belirleme Sınavı nerelerde yapılacak?
Yurt genelinde tüm il merkezleri ile uygun olan ilçelerde yapılacaktır. Ayrıca; aday olması durumunda Bakanlığa bağlı ilköğretim okullarının bulunduğu bazı yurt dışındaki sınav merkezlerinde de yapılabilecektir.

46- Seviye Belirleme Sınav başvuruları ne zaman olacak?
Seviye Belirleme Sınavı başvurusu ve ücret yatırma tarihi daha sonra duyurulacaktır.

47- Seviye Belirleme Sınavında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden sorusu sorulacak mı?
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu Sosyal Bilgiler sorularının içinde yer alacaktır. Ancak bu dersten muaf olan öğrencilerle bunları cevaplamak istemeyenler için alternatif sosyal bilgiler soruları yer alacaktır.

48- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olan ilköğretim öğrencileri Seviye Belirleme Sınavında ne yapacak?
Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden muaf olan öğrenciler için Sosyal Bilgiler sorularının içinde alternatif soru hazırlanacak. Bu öğrencilerin sınav değerlendirmeleri buna göre yapılacaktır.

49- Seviye Belirleme Sınavında yabancı dil sorusu sorulacak mı?
İlköğretim okullarımızda zorunlu yabancı dil olarak okutulan İngilizce, Almanca ve Fransızca derslerinden soru sorulacaktır.

50- Seviye Belirleme Sınavında seçmeli yabancı dillerden sorusu sorulacak mı?
İlköğretim okullarımızda seçmeli olarak okutulan yabancı dil derslerinden soru sorulmayacaktır.

51- Seviye Belirleme Sınavında yabancı dil sorusu sorulacak olması özel okullarda öğrenim gören öğrencilere avantaj sağlamayacak mıdır?
Seviye Belirleme Sınavlarında sorulacak yabancı dil sorularının düzeyi ve ağırlık katsayıları düşük tutulduğu için böyle bir avantaj sağlamayacaktır. Yabancı dil soruları temel bilgileri ve okuduğunu anlamayı ölçen sorular olacağından özel okullara ek kazanım sağlamayacaktır.

52- İlköğretimde değişen yeni not sistemi nasıl olacak?
İlköğretim Kurumları Yönetmeliğindeki değişikliğe esas olarak 05 Ekim 2007 tarihinden itibaren 100’lük not sistemine geçilmiştir.

53- Seviye Belirleme Sınavında nasıl bir puan türü hesaplanacak?
Seviye Belirleme Sınavında tek puan türü hesaplanacaktır.

54- Seviye Belirleme Sınavı ve OKS kılavuzları nasıl erişilebilecek?
Kılavuzlar; http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinden yayımlanacaktır.

55- Yurt dışında okuyan öğrenciler Seviye Belirleme Sınavının girebilecek midir?
Yurtdışında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim gören öğrenciler isterlerse seviye belirleme sınavlarına katılabilecektir.

56- Yurt dışında Seviye Belirleme Sınavı nerelerde yapılacak?
Bakanlıkça sınav yapılan Lefkoşa, Trablus, Riyad, Medine, Cidde, Bakü, Aşgabat ve Taşkent’te yapılacaktır. Ayrıca öğrenci olması halinde Bakanlığa bağlı ilköğretim okullarının bulunduğu bazı yurt dışı sınav merkezlerinde de yapılacaktır.

57- Yurt dışında Seviye Belirleme Sınavı yapılmayan ülkelerden Seviye Belirleme Sınavına katılmak isteyen öğrenciler nerede sınav girecektir?
Yurt dışında Seviye Belirleme Sınavı yapılmayan ülkelerden Seviye Belirleme Sınavına katılmak isteyen öğrenciler yurt içi sınav merkezlerinin birinde sınava katılabilecektir.

58- Seviye Belirleme Sınavı ve OKS kılavuzları ne zaman yayımlanacak?
Seviye Belirleme Sınavı kılavuzları ve OKS kılavuzları daha sonraki bir tarihte duyurulacaktır.

59- Yılsonunda sınıf tekrarına kalan öğrenciler Seviye Belirleme Sınavına girebilecek mi?
Sınava isteyen tüm öğrenciler katılacaktır. Öğrencinin aldığı en yüksek SBS puanı değerlendirilecektir.

60- 2008 yılından sonra askeri okullara, polis kolejine ve özel okullara sınavla giriş nasıl olacak?
Bu okullara giriş, kendi kurumlarınca belirlenen usul ve esaslara göre yürütülecektir.

61- Öğretmenler Davranış Puanı (DP) verirken subjektif olabilecek mi?
Davranış puanı öğrencinin derslerine giren tüm öğretmenler tarafından 100lük sistemde verileceği ve sistem tarafından otomatik olarak hesaplanacağı için öznel olması düşünülmemektedir. Ayrıca; 2007 OKS’de uygulanan öğrenci başarı puanlarının hesaplanması gündemde olduğu zamanda benzer kaygılar yaşanmıştır. Sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrenci başarı notları ve sınav sonuçları arasında yapılan korelasyon hesaplamaları böyle bir kaygıya gerek olmadığını göstermiştir.

62- SBS sorularının müfredata uygunluğunu test etmek için pilot uygulama yapılacak mı?
2008 yılında ilk defa uygulanacak olan SBS soruları daha önce herhangi bir sınavda uygulanmadığı için test edilerek bilimsel anlamada ön değerlendirmesi yapılacaktır. Bunun için, Aralık ayında en az 150 okulda programların ilk dört aylık bölümlerini kapsayan pilot bir SBS uygulaması yapılarak soru tipleri test edilecektir.

63- Sınav sorularının hazırlanmasında öğretmenlerin katkısı olacak mı?
Okullarda görevli olan öğretmenlerimiz de http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinde yer alan e-posta adreslerimize hazırladıkları soruları gönderebilirler. Genel Müdürlüğümüze ulaşan sorular incelenerek değerlendirilecektir.

64- Okulun genel başarı ortalaması sınav sonuçlarına yansıyacak mı?
Okulun genel başarı ortalaması SBS sonuçlarına yansımayacaktır. SBS o yılın müfredatına dayandırılarak yapılan öğrencinin seviyesini ölçen bir sınavdır.

Dikkatlice okuyunuz..
https://vadii.yetkin-forum.com
merien
Bürokratlar
Bürokratlar
merien

Nerelisiniz? : Matruşka
Puanlar : 18282

MesajKonu: Geri: 64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2   64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2 Icon_minitimePtsi 05 Kas. 2007, 15:34

Tam da kafama takılan sorular vardı.
Hocam çok sağolun çalışmanız için.. SBS konusunda artık kimseye bir soru sormayacağım. Bütün sorularıma fazlasıyla vadii'de cevap buldum..
Yine teşekkürler..

64 soruda SBS ile ilgili herşey!-2
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-