Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SosyalBilgiDepoAnasayfaGaleriLatest imagesAramaGiriş yapKayıt Ol
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» 2009-2010 YILI 8. SINIFLAR T.C. İNKILAP TARİHİ DERSİ BEP YILLIK PLANI
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeC.tesi 10 Kas. 2012, 12:07 tarafından atk111

» CUMA NAMAZI NASIL KILDIRILIR?
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimePaz 04 Eyl. 2011, 12:02 tarafından SBÖ

» liquid fish oil benefits
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeSalı 02 Ağus. 2011, 10:39 tarafından Misafir

» LALE, ALLAH'I SİMGELER NİÇİN?
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimePtsi 04 Tem. 2011, 09:25 tarafından SBÖ

» SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİN KADROYA GEÇİŞİ İÇİN İLGİLİ DİLEKÇE BURDA!
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeSalı 07 Haz. 2011, 06:25 tarafından SBÖ

» MÜFETTİŞLERİN İSTEDİĞİ ŞÖK TOPLANTISI TUTANAĞI ÇİZELGESİ 2009-2010
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeÇarş. 18 Mayıs 2011, 18:58 tarafından 06fatih06

» KAN TAHLİLİ YAPTIRDINIZ YORUMLAMASINI İSTİYORSUNUZ? BUYRUN!
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimePerş. 10 Mart 2011, 15:19 tarafından SBÖ

» OSMANLI PADİŞAHLARININ KABİRLERİNİN HANGİSİ, HANGİ İLİMİZDE Mİ?
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeC.tesi 05 Mart 2011, 15:51 tarafından SBÖ

» HZ. MUHAMMED (SAV) HAYATI - KRONOLOJİK OLARAK -
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeSalı 15 Şub. 2011, 00:19 tarafından SBÖ

» HZ. PEYGAMBERİMİZ DOĞDUĞUNDA MEYDANA GELEN MUCİZELER!
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeSalı 15 Şub. 2011, 00:05 tarafından SBÖ

» TÜRKLERDE VE OSMANLIDA ARMA GELENEĞİ
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeC.tesi 22 Ocak 2011, 12:22 tarafından merien

» YİNE DİZİ YOLUYLA TARİHİMİZE SALDIRI!-MUHTEŞEM YÜZYIL
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimePaz 09 Ocak 2011, 11:52 tarafından SBÖ

» ANADOLU LİSELERİNE ÖĞRETMEN ALIMI - 2010
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeCuma 24 Ara. 2010, 13:25 tarafından SBÖ

» Coğrafya 9.Sınıf Harita Bilgisi-Sunular
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeSalı 02 Kas. 2010, 10:16 tarafından SBÖ

» sana geliyorum mevlana
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimePtsi 25 Ekim 2010, 16:20 tarafından büşraavcıoğlu

» ÖĞRETMEN NOT DEFTERİ RESMEN KALDIRILDI!
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimePerş. 07 Ekim 2010, 08:10 tarafından SBÖ

» OKULLARIMIZDA OLMASI GEREKEN GÖRGÜ KURALLARINDAN BAZISI!
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeC.tesi 18 Eyl. 2010, 06:51 tarafından SBÖ

» MEMURLARA VERİLEN ÇOK ÖNEMLİ 58 SOSYAL HAK!
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimePtsi 13 Eyl. 2010, 08:50 tarafından SBÖ

» OY KULLANMA KLAVUZU - RESİMLİ ANLATIMI
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeC.tesi 11 Eyl. 2010, 08:17 tarafından SBÖ

» MADDE MADDE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ - 2010
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeÇarş. 08 Eyl. 2010, 15:16 tarafından SBÖ

Seçme Makaleler
Galeri
Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Empty

Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ

YazarMesaj
SBÖ
Site Emektarı
SBÖ

Nerelisiniz? : Sivas+Trabzon
Erkek
Puanlar : 18818

Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Empty
MesajKonu: Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ   Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ Icon_minitimeCuma 12 Ekim 2007, 10:09

Futbol heyecanı içinde gözünüzden kaçmıştır, geçen hafta müthiş bir şey oldu. Elbette müthiş birkaç şey oldu, örneğin Melahat Pars, Ömer Kavur ve Selahattin Hilav öldüler de, onlar nasılsa ipinizde olmadığı için ben 'siyasi müthiş şeyden' sözediyorum.

Hayır efendim, 'Apo davasının yeniden görülmesi' de değil mesele. O konuda da her kafadan her türlü ses çıkmakta ve daha da çıkacak; oysa yaygaraya hiç gerek yok. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin kararı 'esas' yönünden değil 'usul' yönünden, ayrıca ille de davanın yeniden görülmesini 'talep' etmiyor, 'tavsiye' ediyor.

Üstelik bir yıl kadar da 'sallama' süremiz var!

Fakat hiçbir şekilde kaçınamazsınız, eliniz mecbur, uyacaksınız.

Eh, siz de bir daha 'ayaküstü' ya da 'yangından mal kaçırır' gibi yargılamazsınız, artık bu kez mahkeme heyetine 'askeri hakim' almazsınız, olur biter... Gerilmeye gerek yok.

1961 Anayasası'na göre herkes kendi 'doğal' mahkemesinde yargılanırdı, sivil sanığa asker yargıç hüküm biçemezdi. (Üniversiteye, rektörün çağrısı olmadan, polis de giremezdi! Yaa, şaka gibi değil mi?)

1971 yılında, baskı altında, bu madde, daha birçok maddeyle birlikte, değiştirildi. Kimin baskı yaptığını, kimin boyun eğdiğini bilen bilir.

Bunu Avrupa'ya nasıl izah edeceksiniz? Edemeyeceksiniz.

Onu bırakın, Avrupa'ya 'sıkıyönetim hukuku' diye bir özelliğinizi nasıl izah edeceksiniz? Edemeyeceksiniz.

Hah işte, ben de lafı ona yakın biryerlere getirecektim... Geçen hafta, Avrupa Birliği'yle yürüttüğümüz ön görüşmelerden birini, Türk heyeti terketti. Kalktılar ve çıktılar. Toplantıyı terkeden Türkler asker de değil, sivil. Aralarında, bürokrasi uzmanı, hocam Prof. Metin Heper bile var.

Çünkü adamlar genelkurmayın Milli Savunma Bakanlığı'na bağlanmasını istediler, biz de 'olmaz öyle şey' dedik.

Ordunun siyasallaşmasından korkuyoruz. Bunu Türkçe'ye tercüme etmek gerekirse, dinci hükümetlerin orduya şeriatçı subaylar sokmalarından korkuyoruz.

Avrupa'nın hiçbir ülkesinde ordu 'kendi başına bir varlık' değildir, hükümetlerin memurudur. Şu farkla ki, polis 'hafif silahlı' memurdur, asker de 'ağır silahlı' memur.

Emir alınca savaşır. 'Ben Irak'a girmek istemiyorum sayın cumhurbaşkanım' diye kimse istifa etmez. Tony Blair 'oraya gidin' emrini verirse İngiliz ordusu oraya gidecektir, lamı cimi yoktur.

İktidara sosyaldemokratlar gelirse onların politikalarına uyar, katolikler gelirse katoliklerin. Bizde kazın ayağı öyle değil. Orada, en koyu katolik de hükümet kursa, bir 'köktendincilik' tehlikesi yok.

Peki bu 'çok özel' durumumuzu Avrupa'ya nasıl izah edeceksiniz? Edemeyeceksiniz.

Çünkü adamlar 'özel durumlu üye' istemiyorlar.

Ekonomiyi, geri kalmışlığı, enflasyonu, işsizliği, köylülüğü, şunu bunu bırakın şimdilik bir yana... Avrupa Birliği'nin kurallarına uymadan, tam tersine kendi özel kurallarımızı onlara kabul ettirerek Avrupa Birliği'ne girebileceğimizi mi sanıyorsunuz? Kıbrıs'tan çekilmeden Avrupa Birliği'ne girebileceğimizi mi sanıyorsunuz? 'Sözde Ermeni soykırımını' kabul etmeden Avrupa Birliği'ne girebileceğimizi mi sanıyorsunuz? Kürt unsuruna en azından 'kültürel özerklik' vermeden Avrupa Birliği'ne girebileceğimizi mi sanıyorsunuz? Orduyu sivil otoriteye bağlamadan Avrupa Birliği'ne girebileceğimizi mi sanıyorsunuz? Tam bağımsızlıktan ve egemenlikten 'bir ölçüde' vazgeçmedikçe Avrupa Birliği'ne girebileceğimizi mi sanıyorsunuz?

Ya safsınız ya salak.

Alıntı..
https://vadii.yetkin-forum.com

Gi-re-me-yiz!- Engin ARDIÇ
1 sayfadaki 1 sayfası