SosyalBilgiDepoAnasayfaTakvimGaleriSSSAramaGiriş yapKayıt Ol
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» 2009-2010 YILI 8. SINIFLAR T.C. İNKILAP TARİHİ DERSİ BEP YILLIK PLANI
C.tesi 10 Kas. 2012, 12:07 tarafından atk111

» CUMA NAMAZI NASIL KILDIRILIR?
Paz 04 Eyl. 2011, 12:02 tarafından SBÖ

» liquid fish oil benefits
Salı 02 Ağus. 2011, 10:39 tarafından Misafir

» LALE, ALLAH'I SİMGELER NİÇİN?
Ptsi 04 Tem. 2011, 09:25 tarafından SBÖ

» SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENİN KADROYA GEÇİŞİ İÇİN İLGİLİ DİLEKÇE BURDA!
Salı 07 Haz. 2011, 06:25 tarafından SBÖ

» MÜFETTİŞLERİN İSTEDİĞİ ŞÖK TOPLANTISI TUTANAĞI ÇİZELGESİ 2009-2010
Çarş. 18 Mayıs 2011, 18:58 tarafından 06fatih06

» KAN TAHLİLİ YAPTIRDINIZ YORUMLAMASINI İSTİYORSUNUZ? BUYRUN!
Perş. 10 Mart 2011, 15:19 tarafından SBÖ

» OSMANLI PADİŞAHLARININ KABİRLERİNİN HANGİSİ, HANGİ İLİMİZDE Mİ?
C.tesi 05 Mart 2011, 15:51 tarafından SBÖ

» HZ. MUHAMMED (SAV) HAYATI - KRONOLOJİK OLARAK -
Salı 15 Şub. 2011, 00:19 tarafından SBÖ

» HZ. PEYGAMBERİMİZ DOĞDUĞUNDA MEYDANA GELEN MUCİZELER!
Salı 15 Şub. 2011, 00:05 tarafından SBÖ

» TÜRKLERDE VE OSMANLIDA ARMA GELENEĞİ
C.tesi 22 Ocak 2011, 12:22 tarafından merien

» YİNE DİZİ YOLUYLA TARİHİMİZE SALDIRI!-MUHTEŞEM YÜZYIL
Paz 09 Ocak 2011, 11:52 tarafından SBÖ

» ANADOLU LİSELERİNE ÖĞRETMEN ALIMI - 2010
Cuma 24 Ara. 2010, 13:25 tarafından SBÖ

» Coğrafya 9.Sınıf Harita Bilgisi-Sunular
Salı 02 Kas. 2010, 10:16 tarafından SBÖ

» sana geliyorum mevlana
Ptsi 25 Ekim 2010, 16:20 tarafından büşraavcıoğlu

» ÖĞRETMEN NOT DEFTERİ RESMEN KALDIRILDI!
Perş. 07 Ekim 2010, 08:10 tarafından SBÖ

» OKULLARIMIZDA OLMASI GEREKEN GÖRGÜ KURALLARINDAN BAZISI!
C.tesi 18 Eyl. 2010, 06:51 tarafından SBÖ

» MEMURLARA VERİLEN ÇOK ÖNEMLİ 58 SOSYAL HAK!
Ptsi 13 Eyl. 2010, 08:50 tarafından SBÖ

» OY KULLANMA KLAVUZU - RESİMLİ ANLATIMI
C.tesi 11 Eyl. 2010, 08:17 tarafından SBÖ

» MADDE MADDE ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ - 2010
Çarş. 08 Eyl. 2010, 15:16 tarafından SBÖ

Seçme Makaleler

Paylaş | 
 

 Güzel Atlar Ülkesi

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Mert

avatar

Yaş : 23
Nerelisiniz? : Anti Bursa
Kayıt tarihi : 16/10/07
Mesaj Sayısı : 1199
Puanlar : 12237

MesajKonu: Güzel Atlar Ülkesi   Çarş. 05 Ara. 2007, 17:31

KAPADOKYA
İnsan yerleşimlerinin Paleolitik döneme kadar uzandığı Kapadokya’nın yazılı tarihi Ürgüp’ten başlar. Tarih boyunca ticaret kolonilerini barındıran, ülkeler arasında ticari ve sosyal bir köprü kuran Kapadokya, İpek Yolu’nun da önemli kavşaklarından biridir. MÖ XII. Yüzyılda Hitit İmparatorluğu’nun çöküşüyle bölgede karanlık bir dönem başlar. Bu dönemde Asur ve Frig etkileri taşıyan geç Hitit Kralları bölgeye egemen olur. Bu Krallıklar MÖ VI. Yüzyıldaki Pers işgaline kadar sürer. Bugün kullanılan Kapadokya adı Pers dilinde “ Güzel Atlar Ülkesi” anlamına gelmektedir. MÖ 332 yılında Büyük İskender Persleri yenilgiye uğratır, ama Kapadokya’da büyük bir dirençle karşılaşır. Bu dönemde Kapadokya Krallığı kurulur. MÖ III. Yy sonlarına doğru Romalıların gücü bölgede his edilmeye başlar ve MÖ I. Yy ortalarına doğru Kapadokya Kralları Romalı Generallerin gücüyle atanır ve tahttan indirilir. MS 17 yılında son Kapadokya Kralı ölünce, bölge de Roma’nın bir eyaleti olur. MS III. yy.da Kapadokya’ya Hıristiyanlar geldi ve bölge onlar için bir eğitim ve düşünce merkezi oldu. 303 – 308 yılları arasında Hıristiyanlara uygulanan baskılar iyice artmıştı. Fakat Kapadokya baskılardan korunmak ve Hıristiyan öğretiyi yaymak için ideal bir yerdi. Derin vadiler ve volkanik yumuşak kayalarda oydukları sığınaklar Romalı askerlere karşı güvenli bir sığınak oluşturuyordu. Fakat bölgenin önemi, III. Leon’un Müslümanlıktan etkilenerek İkonları yasaklaması ile doruk noktasına ulaştı. Bu durum karşısında, İkono yanlısı bazı kişiler bölgeye sığınmaya başladı. İkonoklasm yüz yoldan fazla sürdü (726 – 843) Bu dönemde birkaç Kapadokya Kilisesi İkonoklasm etkisinde kaldıysa da, İkonaklams’dan yana olanlar burada rahatlıkla gezinip ibadetlerini sürdürdüler. Kapadokya manastırları bu devirde büyük gelişme sağladı. Yine bu dönemlerde, Anadolu’nun Ermenistan’dan Kapadokya’ya kadar olan Hıristiyan bölgelerine Arap akınları başladı. Bu akınlardan kaçarak bölgeye gelen insanlar bölgedeki kiliselerin tarzlarının değişmesine sebep oldu.XI ve XII. yüzyıllarda Kapadokya Selçukluların eline geçti.Bu ve bunu takip eden Osmanlılar yönetiminde de bölge sorunsuz bir dönem geçirdi. Bölgedeki son Hıristiyanlar 1924 – 26 yıllarında yapılan mübadeleyle, arkalarında güzel mimari örnekler bırakarak Kapadokya’yı terkettiler.

KAPADOKYA’NIN JEOLOJİK OLUŞUMU
60 milyon yıl önce 3. Jeolojik devirde Toroslar yükseldi.Kuzeydeki Anadolu Platosu’nun sıkışmasıyla yanardağlar faaliyete geçti.Erciyes ve Hasan Dağı ile, ikisinin arasında kalan Göllüdağ, bölgeye lavlar püskürttüler. Platoda biriken küller yumşak bir tüf tabakası oluşturdu. Tüf tabakasının üzeri yer yer sert bazalttan oluşan ince bir lav tabakasıyla örtüldü. Bazalt çatlayıp parçalara ayrıldı. Yağmurlar çatlaklardan sızıp yumşak tüfü aşındırmaya başladı. Isınan ve soğuyan hava ile rüzgarlarda oluşuma katıldı. Böylece sert bazalt kayasından şapkaları bulunan koniler oluştu.Bu değişik ve ilginç biçimli kayalara halk bir ad yakıştırdı; ‘Peri Bacası’. Bazalt örtüsü olmayan tüf tabakaları ise erozyonla vadilere dönüştü. İlginç şekilli kanyonlar oluştu. Daha sonraları insan eli, emeği ve duygusu işe koyuldu. Dokuz – on bin yıl öncesine ait yerleşimlerden ilk Hıristiyanların kayalara oydukları kiliselere, büyük ve güvenli yer altı kentlerine kadar uzun bir dönemde büyük bir uygarlık yaratıldı.

AVANOS
Kızılırmak kıyısındaki Avanos, bölgenin en yeşil ilçesidir. Yörenin doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarının az görüldüğü ilçeye, Kızılırmak hayat veriyor. Burası seramik atölyelerinin bulunduğu, toprağın şekillendirilip pişirilerek kap kacağa dönüştürüldüğü yerdir.

ÇAVUŞİN
Çok eski yerleşimlerden biri olan, kaya içine kurulu bu köy 1950’lerde ki bir depremle yıkılınca, bugün bulunduğu yere taşındı. Eski yerleşim evlerini kaya kütlelerinde görüyoruz. Bölgenin en önemli kiliselerinden Vaftizci Yahya Kilisesi buradadır.

ZELVE
Eski köy vadinin duvarlarına oyulmuş evlerden oluşuyordu. 1924 mübadelesinde, Rumlar Yunanistan’a göçünce buraya Türkler yerleştirildi. 1952’de tamamen boşaltılan köy, bugün ki terkedilmiş halini aldı.

ÜRGÜP
Bölgenin en gelişmiş turizm merkezidir.Yapılaşma, çevreyle olabildiğince uyum içindedir. Kaya evlerinin bir bölümü halen kullanılıyor. Bölgenin kesme taşından yapılan evlerde bir diğer mimari özelliğinin oluşturur. Yerleşik nüfusu 7000 olan Ürgüp’te, XIX. Yüzyılda 70 cami, 5 kilise, 11 kütüphane bulunuyordu.

ORTAHİSAR
Büyük bir kaya kütlesinden oyularak yüzyıllarca ev ve kale olarak kullanılmış. Kalenin manzarası oldukça etkileyici. Açık havada 70 kilometre uzaklıktaki Erciyes Dağı görülebiliyor.

UÇHİSAR
Uç hisar, Ortahisar ile birlikte bölgenin doğal kalesi durumunda. Uçhisar’ın kale olarak kullanımı Hititler döneminden başlıyor.Bizanslarda Arap akınlarından korunmak için kale olarak kullanmışlardır.

GÖREME
Göreme Peri bacalarının içinde yerleşim sürdüğü 2000 nüfuslu bir kasaba. Yörede Hıristiyanlık öncesi dönemden kalan mezar odalarını kayalar üzerimde görüyoruz. Göreme Açık Hava Müzesi'nde küçüklü büyüklü çok sayıda kilise ile keşiş yemekhaneleri, mezar odaları, kiler ve mahzen göreceğiz. Müze alanındaki manastırlarda VII. Yüzyıldan XII. Yüzyıla kadar kilise mimarisini izlemek mümkün. Düztabanlı beşik tonozlu, tek veya 3 apsisli, merkezi haç planlı mimariye göre yapılmış kiliselerin fresklerinde de yerel üslupları yansıtan resimleri izleyebilirsiniz.

YERALTI ŞEHİRLERİ
Kapadokya’nın yumşak tüf kayalara oyularak yapılmış çok sayıda yeraltı şehri bulunuyor.Yer altı şehirleri’nin yapımına hangi dönemde başlandığı kesin olarak bilinmiyor. Şehirlerin Hitit döneminde var olduğuna, Hıristiyanlık döneminde genişletildiği ve özellikle Arap akınlarına karşı korunmak amacıyla kullanıldığına ilişkin bilgiler var. Şehirlerin yiyecek depolamak amacıyla da kullanıldığı anlaşılıyor. Bunların en önemlileri Kaymaklı ve Derinkuyu. Derinkuyu’nun giriş katında hayvanların bulunduğu yerler bulunuyor. Sonrada yiyeceklerin bulunduğu başka bir bölüme geçiliyor. Yer altı şehirlerinin her bir bölümü diğerine dar tünellerle bağlanıyor. Ve her giriş değirmen taşı biçimindeki hareketli kayalarla kapatılıyor. Gerek Kaymaklı, gerekse Derinkuyu’daki yer altı şehirlerinin tüm katları henüz ziyarete açık değil. Kaymaklı’nın 20 m. Derinlikteki dördüncü katına, Derinkuyuda ise 55 m. Derinlikteki sekizinci katına inilebiliyor. Derinkuyunun toplam alanı 4,5 km2. Yaklaşık 20.000 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor. Kaymaklı ise Derinkuyu’nun yaklaşık yarısı kadardır.

IHLARA VADİSİ
Vadiyi Melendiz Çayı boyunca bir uçtan bir uca geçebilirsiniz. Uzunluğu yaklaşık 10 km., derinliği ise 80 m.dir. Kanyonun her iki yamacında yaklaşık 100 tane kilise oyulmuştur. Kiliseleri çoğunlukla XI: yy. da inşa edilmiştir.

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.knightonlineworld.com
merien
Bürokratlar
Bürokratlar
avatar

Nerelisiniz? : Matruşka
Kayıt tarihi : 12/10/07
Mesaj Sayısı : 1545
Puanlar : 12336

MesajKonu: Geri: Güzel Atlar Ülkesi   Perş. 06 Ara. 2007, 20:15

bilgi için teşekkürler..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
Mert

avatar

Yaş : 23
Nerelisiniz? : Anti Bursa
Kayıt tarihi : 16/10/07
Mesaj Sayısı : 1199
Puanlar : 12237

MesajKonu: Geri: Güzel Atlar Ülkesi   Cuma 07 Ara. 2007, 11:33

tşkler
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://www.knightonlineworld.com
 
Güzel Atlar Ülkesi
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: ÖĞRETMENLİK ve ARADIKLARI HERŞEY :: COĞRAFYA İLE İLGİLİ HERŞEY-
Buraya geçin: